Cypr - wakacje już od 719 zł

Na wakacje: Cypr

Przewodnik turystyczny: Cypr

Częściowe zachmurzenie
23°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1018 hPa
Wiatr:
15 km/h130°
Cypr to przepiękna wyspa ulokowana we wschodniej części Morza Śródziemnego około 100 kilometrów od Syrii i 70 kilometrów na południe od Turcji. Czeka tutaj wspaniała pogoda, łagodny klimat, rozwinięta baza hotelowa i cudowne piaszczyste plaże. Krystalicznie czysta woda zachęca do kąpieli a krajobrazy do błogiego relaksu. Na Cyprze każdy może poczuć się jak w utraconym raju.

Regiony

W skład Cypru wchodzą takie regiony jak Nikozja Południowa, Cypr Zachodni, Góry Troodos, Cypr Południowy oraz Cypr Północny. Stolicą pierwszego dystryktu i zarazem całej wyspy jest Nikozja, która ulokowana jest na nizinie Mesaria.

Oficjalnie Cypr podzielony jest na 6 dystryktów, jednakże tylko pięć znajduje się pod administracją Republiki Cypryjskiej.

Ośrodki i atrakcje

Warto zobaczyć:
Cypr zachwyca ilością atrakcji. Wybierając ten kierunek na wakacje warto przede wszystkim zwiedzić stolicę, czyli Nikozję z niezwykle malowniczym centrum, starożytne Amathous, wspaniałe stanowisko archeologiczne Kourion czy piękne miasto Limassol.

Na pewno zachwyci także Kato Pafos, które posiada wspaniały park archeologiczny wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Położenie

Geografia i przyroda:
Cypr należy do Anatolii i znajduje się niedaleko południowego wybrzeża Turcji (68 kilometrów). Na jego powierzchni rozciągają się dwa pasma górskie z najwyższym wzniesieniem Kyparissovouno - 1024 metry. Między górami rozpościera się równina Mesaoria ze stolicą wyspy - Nikozją. Cypr posiada także rozległe wybrzeże pełne piaszczystych i żwirowych plaż.

Wyspa znajduje się w przeważającej części pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego w suchymi i gorącymi latami oraz łagodnymi zimami.

Historia

Cypr zachwyca starożytnymi zabytkami, które koniecznie trzeba zobaczyć. Wśród najsłynniejszych na pewno znajdą się wspaniałe mozaiki i średniowieczny port w Pafos, wykute w skale groby królów czy zachwycający Zamek Kolossi zbudowany najprawdopodobniej w 1210 roku. Warto także zwiedzić Kościół Agia Anastasia składający się z dwóch świątyń.

Sporty i rozrywka

Cypr to cudowne miejsce dla miłośników sportów wodnych takich jak nurkowanie, żeglowanie, windsurfing czy narciarstwo wodne. Można tutaj także spróbować lotu na spadochronie za motorówką czy zrelaksować się grając w golfa lub tenisa.

Warto wiedzieć

Informacje praktyczne:
Walutą obowiązującą na Cyprze jest euro, brak jest obowiązkowych szczepień, a w części greckiej niepotrzebna jest wiza. Języki, które są wiodące na Cyprze to grecki i turecki, choć można się także porozumieć z mieszkańcami znając angielski, francuski, rosyjski oraz niemiecki.

Cypr - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  20°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  44%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1018hPa
  wiatr:
  86°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:14
  zach. słońca:
  19:17
 • Częściowe zachmurzenie
  min.16°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  105°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:13
  zach. słońca:
  19:18
 • Częściowe zachmurzenie
  min.16°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  123°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:12
  zach. słońca:
  19:19
 • Częściowe zachmurzenie
  min.19°C max.26°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  41°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:11
  zach. słońca:
  19:20
 • Częściowe zachmurzenie
  min.19°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  126°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:09
  zach. słońca:
  19:21

Cypr - klimat w Cypr