Wczasy Zamek Świętego Hilariona, Cypr ::: wycieczki 2015, wakacje Zamek Świętego Hilariona, przewodnik turystyczny i mapa, informacje praktyczne ::: wakacje z Cypr.net.pl
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Cypr.net.pl  >  Mapa i przewodnik: Zamek Świętego Hilariona, Cypr

Na wakacje: Zamek Świętego Hilariona, Cypr


Zdjęcia Cypr
Zamek św. Hilariona wznosi się w górach Kyreni. Posiada on bardzo ciekawą historię. Został wybudowany przez krzyżowców i miał za zadanie bronić dostępu do wnętrza wyspy, zasłaniając jedyną dostępną przełęcz. Miejsce bardzo ważne, oddaje idealnie średniowieczną atmosferę.

Klimat i pogoda na Cyprze

pogoda: Kyrenia

20°C
Słonecznie
opady:brak
zachmurzenie:brak
ciśnienie:1010 hPa
wiatr:260° 7 km/h

Kyrenia - prognoza pogody, Cypr

10860000
Aktualne warunki

Czwartek
3 września
Słonecznie
20°C
Słonecznie
opady:brak
zachmurzenie:brak
wilgotność:56%
widoczność:10 km
ciśnienie:1010 hPa
wiatr:260° 7 km/h
wsch. słońca:06:20
zach. słońca:19:12
Piątek
4 września
Słonecznie
min: 24°C    max: 33°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:334°  17 km/h
wsch. słońca:06:21
zach. słońca:19:10
Sobota
5 września
Słonecznie
min: 24°C    max: 36°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:350°  16 km/h
wsch. słońca:06:22
zach. słońca:19:09
Niedziela
6 września
Słonecznie
min: 25°C    max: 36°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:346°  14 km/h
wsch. słońca:06:22
zach. słońca:19:07
Poniedziałek
7 września
Słonecznie
min: 23°C    max: 37°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:341°  15 km/h
wsch. słońca:06:23
zach. słońca:19:06

Kyrenia - klimat na Cyprze

Cypr - kiedy na wakacje?
 • Cypr jest najcieplejszą wyspą Morza Śródziemnego, na której już w kwietniu można rozpocząć plażowanie.
 • W centralnej części Cypru upały zaczynają się już w maju. Od czerwca do września temperatury powietrza na terenie całej wyspy przekraczają 30 ºC. Chłodniej robi się dopiero w listopadzie, choć termometry nadal wskazują powyżej 20 ºC.
 • Temperatura wody zachęca do kąpieli od maja do listopada, utrzymując się powyżej 20 ºC. Morze jest najcieplejsze między lipcem a październikiem, kiedy to jego temperatura wynosi ponad 25 ºC.
 • Zwiedzanie zabytków Cypru można zaplanować na każdą porę roku, jednak najlepiej zrobić to wiosną lub jesienią.
Na całym obszarze Cypru panuje zbliżony klimat, charakteryzujący się upalnym latem i łagodną zimą. Duża ilość słońca i wysoka temperatura wody od maja do listopada sprzyjają plażowaniu. Na wybrzeżu skutki upałów łagodzone są wtedy przez morskie bryzy. Jednakże w głębi wyspy, zwłaszcza w okolicach Nikozji, wysokie temperatury mogą być w tym okresie uciążliwe. Nieco przyjemniej jest w rejonie gór Troodos. Zachodnie wybrzeże wyspy przez cały rok jest miejscem dosyć wietrznym. Wiosną i jesienią na Cyprze można połączyć dwie formy wypoczynku – zwiedzanie i plażowanie. Temperatury powietrza są wtedy mniej uciążliwe, a ciepłe morze sprzyja kąpielom. Zima na obszarach równinnych oraz wybrzeżu przebiega łagodnie. Śnieg można spotkać jedynie w górach.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
7,7,8,11,15,18,21,21,19,16,12,8,15,16,18,21,25,29,31,31,30,27,22,17,11.0,11.5,13.0,16.0,20.0,23.5,26.0,26.0,24.5,21.5,17.0,12.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
67891113121210976
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
18,18,19,19,21,25,26,28,28,27,24,20
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
14121296100261015
 • Cypr: Od A do Z • Alkohol
 • Cypr słynie z dużego wyboru doskonałych alkoholi, jednakże prawdziwym legendarnym trunkiem jest wino Commandoria, które wytwarzano na wyspie już w starożytności jednakże. Ten słynny trunek produkowany jest według średniowiecznych receptur w zamku Kolossi z winorośli porastających wzgórza wokół Limassolu. Jest to dość mocne wino deserowe, cenione przez koneserów na całym świecie. Większość białych win produkowanych na wyspie to wina wytrawne. Do najbardziej znanych należą: Keo Hock, White Lady, Aphrodite i Arsinoe. Wśród najpopularniejszych win czerwonych dużą popularnością cieszą się Othello i Afames. W północnej części wyspy najłatwiej dostać białe i czerwone wino Kantara.
  Dużym uznaniem cieszą się także inne trunki. Na Cyprze w upalny dzień pije się zazwyczaj piwo Keo, które smakiem przypomina niezbyt ciężkiego pilznera. Keo sprzedawane jest w małych butelkach o pojemności 0,333 l lub w większych – 0,645 l, zawiera ono ok. 4,6% alkoholu.
  Po posiłku najczęściej pije się tutaj brandy, czasem z sokiem z cytryny, wodą mineralną i piwem. Mocna brandy Adonis leżakuje około 15 lat.
  Innym znanym alkoholem na Cyprze jest Uzo, anyżowa wódka, która najlepiej smakuje momencie, gdy zagryzana jest świeżym ogórkiem. Znanym i równie ważnym trunkiem jest Lysander. Jest to cypryjskie sherry, które produkuje się ze starannie wyselekcjonowanych białych odmian winogron. Trunek, aby mieć odpowiedni smak oraz kolor, musi dojrzewać około 2 lata w dogrzewanych dębowych kadziach.
 • ▲ do góry
 • Apteki
 • Apteki na Cyprze oznaczone są zielonym krzyżykiem. Czynne są w dni powszednie w godzinach od ok. 8.30 -13.00 oraz od ok. 16.00-19.00. W środowe i sobotnie popołudnia oraz w niedziele większość aptek jest nieczynnych. Listę otwartych aptek można znaleźć w dziennikach lub dzwoniąc pod podany numer 192. Na Cyprze dostępne są prawie wszystkie marki leków, niektóre można kupić za okazaniem recepty lekarskiej.
 • ▲ do góry
 • Banki i bankomaty
 • W południowej części wyspy banki czynne są w dni powszednie w godzinach 8.30 – 12.30, a w okresie zimowym dodatkowo otwarte są w poniedziałki w godzinach od ok. 15.15 do ok. 16.45. W miejscowościach turystycznych wiele jednostek czynne jest także po południu od ok.15.00 do 17.00. Na północy banki pracują od poniedziałku do soboty między ok. 8.30 a 12.00, jednakże w tej części wyspy wymiana pieniędzy związana jest z wieloma skomplikowanymi metodami, które utrudniają obsługę. Przy każdym banku są bankomaty, z których można wypłacać pieniądze, używając przy tym kart bankomatowych takich jak np. Visa, Visa Elektron, Mastercard.
 • ▲ do góry
 • Czas lokalny
 • Na Cyprze obowiązuje czas środkowoeuropejski. Zegarki należy przesunąć o godzinę do przodu.
 • ▲ do góry
 • Drogi
 • Jednymi z głównych dróg na Cyprze są autostrady. Łączą one wszystkie największe miasta wyspy tj.: Nikozja, Pafos, Larnaka, Limassol, Agia Napa. Miasta i wsie połączone są drogami o dobrej nawierzchni i odpowiadają międzynarodowym standardom. Podrzędne drogi są również dobrej jakości, jednak są o wiele węższe. Można nimi dojechać do ukrytych w górach wiosek, samochodem można również dojechać na najwyższy szczyt góry Olimpos (1952 m n.p.m.) Miasta i wsie połączone są drogami o dobrej nawierzchni
 • ▲ do góry
 • Elektryczność
 • Napięcie prądu w sieci wynosi 240V, 50Hz, a ponieważ gniazda są trójbolcowe trzeba wypożyczyć za określoną kaucją adaptery, lub zakupić je w supermarketach czy na stacjach benzynowych. Cena adaptera wynosi ok. 5,5 Euro za sztukę. Większość pokoi hotelowych dysponuje gniazdkami do golarek o napięciu 110V.
 • ▲ do góry
 • Informacja turystyczna
 • Informacje turystyczna na Cyprze można uzyskać bezpośrednio z Cypryjskiego Biura Organizacji Turystycznej. Pracownicy COT mówią w języku angielskim, oraz czasem w języku niemieckim lub francuskim. W biurze można uzyskać potrzebne informacje o hotelach, noclegach, agroturystyce, ciekawych miejscach itd. Tam można otrzymać za darmo ksiązki, broszury, mapy oraz informacje o każdym dowolnym miejscu wyspy.
 • ▲ do góry
 • Napiwki
 • W południowej części państwa w cenę posiłków wlicza się 10% opłaty za obsługę, dlatego też nie trzeba dawać napiwków. Natomiast na północy tylko nieliczne lokale doliczają sobie10-procentową opłatę, wysokość napiwków w innych miejscach jest dowolna.
 • ▲ do góry
 • Nurkowanie
 • Wyspa jest miejscem, gdzie można wypoczywać na wszelkie sposoby, od beztroskiego opalania się na plażach, po sporty aktywne. jak żeglarstwo, pływanie, wędkarstwo, paralotniarstwo. Jednak najlepszym i najczęściej uprawianym sportem jest nurkowanie. W podwodnym świecie na turystów czeka wiele ciekawych wraków, jaskiń i rezerwatów ryb. Cypr posiada wiele podwodnych miejsc, dla nurków początkujących jak i zaawansowanych. Dla zaawansowanych główną atrakcją jest Wrak Zenobia, jest to wrak szwedzkiego promu, który zatonął podczas swojej pierwszej wyprawy w czerwcu 1980 roku. Natomiast początkujący mogą podziwiać przepiękne rezerwaty ryb oraz łagodne, podwodne jaskinie.
  Szkoły nurkowania zlokalizowane są w głównych kurortach: Limassol, Pafos, Larnaca, Protaras i Agia Napa, również wiele dużych hoteli posiada własne szkoły nurkowania należące do kompleksu. Sprzęt do nurkowania można wypożyczyć w hotelach, ośrodkach sportów wodnych i sklepach sportowych.
  Większość szkół należy do Stowarzyszenia nurków Professional Association of Dive Instructos, które oferuje najwyższe usługi, wykwalifikowanych instruktorów oraz najlepszy sprzęt.
 • ▲ do góry
 • Opieka medyczna i pomoc w nagłych wypadkach
 • Przyjeżdżając na Cypr turysta powinien mieć odpowiednie ubezpieczenie medyczne, które umożliwia pokrycie ewentualnych kosztów opieki medycznej. Na Cyprze istnieją dwa rodzaje opieki medycznej: państwowa oraz prywatna. Ponieważ opłata za leczenie generalnie jest kosztowne np. pobyt w szpitalu państwowym wynosi minimum około 72 Euro dziennie, a w prywatnej klinice ok. 86 Euro (plus koszty leczenia i każdej konsultacji lekarskiej jednorazowo ok. 17 Euro) należy zainwestować w Europejską Kartę Ubezpieczeń Zdrowotnych, która uprawnia do korzystania z podstawowych usług medycznych w ramach ubezpieczenia. Osoby opłacające w Polsce składki ubezpieczeniowe na Narodowy Fundusz Zdrowia, podróżujące po krajach Unii Europejskiej mają prawo do skorzystania z EKUZ. Przed rozpoczęciem podróży należy złożyć w oddziale lub delegaturze NFZ wniosek o wydanie EKUZ. Posiadanie tej karty oznacza, że osoba jest uprawniona do świadczeń zdrowotnych w ramach systemu zabezpieczenia społecznego w swoim kraju oraz stanowi dowód zgody NFZ, że w momencie leczenia w trakcie pobytu za granicą turysta wracając do kraju dostanie zwrot poniesionych kosztów. Zwrot pieniędzy turysta dostanie jedynie wtedy, kiedy otrzyma od lekarza zaświadczenie z nazwiskiem pacjenta, numerem ubezpieczenia, diagnozą i opisem przeprowadzonego badania.
 • ▲ do góry
 • Palenie
 • Na Cyprze nie obowiązuje zakaz palenia, można palić w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych.
 • ▲ do góry
 • Paliwo
 • Stacje benzynowe na Cyprze znajdują się przy wszystkich głównych drogach, sieć ich jest bardzo rozbudowana. Zazwyczaj czynne są w godzinach do ok. 6.00 do 19.00, w soboty do około godziny 15.00, większość stacji jest nieczynna w niedziele i lokalne święta.
  Na terenach nadmorskich i w stolicy Nikozji jest bardzo dużo stacji samoobsługowych.
 • ▲ do góry
 • Pamiątki
 • Cypr jest wyspą słynącą z wielu głęboko zakorzenionych tradycji, dlatego też turyści najczęściej wybierają takie pamiątki, z których powszechnie znane jest miejsce. Jeżeli turysta chce przywieźć z Cypru ciekawe pamiątki, warto udać się na targ czy do sklepu z pamiątkami i zakupić wyroby cypryjskiego rękodzieła oraz rzemiosła. Szczególnie warto zakupić uwodzicielskie koronki z Lefkary, które znane są na całym świecie, a także przedmioty wykonane z drewna różanego z Argos. Wśród wyrobów miejscowego rzemiosła należy zwrócić także uwagę na ceramikę, gliniane i miedziane naczynia oraz biżuterię ze złota, srebra i miedzi. Na Cyprze można nie drogo kupić ładne okulary optyczne, buty i wyroby wikliniarskie. Jeżeli ktoś przywiązuje uwagę do rzeczy szytych na miarę, znajdzie tutaj krawca, który uszyje po niedużych kosztach garnitur, koszulę, czy spodnie, spódnicę. Warto także zakupić tutaj butelkę znakomitego cypryjskiego wina lub innego trunku.
 • ▲ do góry
 • Parkingi
 • Parkowanie na Cyprze nie powinno sprawić większych trudności. We wszystkich dużych miastach jest miejsc parkingowych, jednakże są one odpłatne. W centach miast znajdują się parkometry, obowiązują one jedynie od poniedziałku do soboty, w niedzielę i święta parkometry nie obowiązują. Zakaz parkowania obowiązuje wzdłuż krawężników oznakowanych podwójną żółtą linią. Wzdłuż pojedynczej żółtej linii można się zatrzymać na chwilę, ale parkowanie tam jest zabronione.
 • ▲ do góry
 • Poczta
 • Urzędy pocztowe na południu kraju są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 13.30 oraz w godzinach od ok.15.00 – 18.00. Natomiast w okresie lipiec – sierpień poczta czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach ok.7.00 – 13.30 i 16.00 – 19.00 i dodatkowo w soboty od ok. godziny 8.30 do 10.30. W północnej części kraju poczta czynna jest w dni powszednie od ok. godz. 8.00 – 13.00 oraz od godz. 14.00 do 17.00, natomiast w soboty od godz. 9.00 do 12.00.
 • ▲ do góry
 • Prawo jazdy
 • Od podróżujących samochodem wymaga się normalnego prawa jazdy, nie musi być międzynarodowe.
 • ▲ do góry
 • Przepisy drogowe
 • Na Cyprze tak jak na terenie całej Unii Europejskiej obowiązują podobne, z niewieloma różnicami, przepisy ruchu drogowego. Jednakże turysta poruszający się samochodem, powinien wiedzieć, że na wyspie obowiązuje lewostronny ruch jazdy. Znaki drogowe są takie same jak w całej Unii, natomiast tablice drogowe są innej barwy niż w Polsce. Na drogach krajowych tablice są koloru niebieskiego a na autostradzie koloru zielonego
  Dozwolona zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu nie może przekraczać 22 miligramów na 100 mililitrów powietrza, natomiast dopuszczalna ilość alkoholu we krwi wynosi 50 miligramów na 100 mililitrów krwi. Podczas jazdy nie wolno używać telefonów komórkowych, a używanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe zarówno na przednim jak i tylnim siedzeniu. Dzieci poniżej 12 roku życia, niższe niż 150 cm należy przewozić w odpowiednim krzesełku. Znaki drogowe są takie same jak w całej Unii, natomiast tablice drogowe są innego koloru niż w Polsce. Na drogach krajowych tablice są koloru niebieskiego a na autostradzie koloru zielonego
  Prędkość należy dostosować do panujących warunków i pamiętać o ograniczeniach: 50 km/godz. w mieście, 80 km/godz. po za miastem oraz 100 km/godz. na autostradach. Mandaty za przekroczenie prędkości wynoszą około 2 Euro za każdy km/godz. ponad limit, za przejechania na czerwonym świetle – ok. 85,43 Euro, Około 86 Euro za rozmowę przez telefon komórkowy w czasie jazdy oraz za przejechanie przez przejście dla pieszych, w momencie, gdy przebywa na nim pieszy.
 • ▲ do góry
 • Telekomunikacja
 • Cypr posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć telefoniczną. Automaty telefoniczne znajdują się na większości cypryjskich ulic. Są to zazwyczaj automaty na monety oraz karty magnetyczne, z których można dodzwonić się do każdego kraju na świecie. Karta magnetyczna kosztuje od około 2,5 Euro do około 8 Euro, ceny zależne są od ilości impulsów, można je dostać we wszystkich urzędach pocztowych, większości sklepów i kiosków. Zazwyczaj instrukcja obsługi automatu jest po grecku i po angielsku. Rozmowy z hotelu zazwyczaj są około 2 razy droższe. We wszystkich miastach zainstalowano aparaty, z których można połączyć się tylko z pogotowiem – 112.
  Aby zadzwonić z Polski na Cypr, należy wybrać cypryjski numer kierunkowy – 00357, następnie numer kierunkowy miasta, a później abonenta. Dzwoniąc z Cypru do Polski trzeba wykręcić numer kierunkowy do Polski 0048, dalej numer kierunkowy miasta bez zera, a potem numer abonenta.
 • ▲ do góry
 • Transport publiczny
 • Cypr nie jest dużą wyspą, dlatego w każde miejsce można dostać się w łatwy sposób. Odległości są stosunkowo krótkie, a najdłuższa trasa z Polis do Paralimni wynosi około 220 km. Nie ma tutaj linii kolejowych, ani połączeń lotniczych pomiędzy południową a północną częścią wyspy, dlatego też transport publiczny ogranicza się do autobusu oraz taksówek.
  Autobusy jeżdżą głównie na trasach miedzy miastami oraz wioskami. W miastach przystanki są przy głównych ulicach, czasem są słabo oznaczone. Żeby kierowca zatrzymał się na przystanku, należy machnąć ręką jak na taksówkę, a potem, kiedy chcecie się wysiąść trzeba nacisnąć dzwonek. Bilet na autobus miejski kosztuje około 1,5 Euro, bilety kupuje się w autobusie u kierowcy. W okresie letnim, w niektórych obszarach turystycznych kursowanie autobusów często przedłużone jest do późnych godzin wieczornych.
  Minibusy, czyli wieloosobowe busy są najpopularniejszym i pewnym środkiem transportu na wyspie. Może nimi podróżować nawet 15 osób. Kursują one pomiędzy takimi miastami jak: Nikozja, Larnace, Limassol, Pafos czy Polis, jednakże często kierowcy na zamówienie pasażera zbaczają z wyznaczonych tras i dojeżdżają do różnych wsi. Minibysy nie jeżdżą na lotnisko i nie kursują w niedzielę i święta. Ceny za przejazd są stałe i niskie, minibusa można zamówić telefoniczne w hotelu lub bezpośrednio w biurze. Busy kursują w dni robocze mniej więcej, co 30 minut, a w godzinach szczytu nawet, co 15 minut.
  Taksówki - jeden z najdroższych transportów na Cyprze. Taksówki dowożą pasażerów w dowolne miejsce, również na lotnisko, jednakże należy poprosić kierowcę o włączenie taksometru, gdyż często taksówkarze ich nie włączają i podają wygórowane ceny.
 • ▲ do góry
 • Zagrożenia
 • Cypr jest wyspą bardzo bezpieczną. Zagrożenie przestępczością na wyspie jest bardzo nie wielkie, jednakże czasem zdarzają się kradzieże kieszonkowe. Dlatego lepiej nie nosić przy sobie dużych ilości gotówki oraz ważnych dokumentów albo trzymać je w woreczku na szyi lub pasie pod ubraniem.
  Niebezpieczne są cypryjskie drogi, mieszkańcy wyspy jeżdżą nieostrożnie, często lekceważą czerwone światło oraz wyprzedzają na zakrętach.
  Na Cyprze nie grożą raczej egzotyczne choroby, nie ma obowiązkowych szczepień. Należy jedynie nie pić nieprzygotowanej wody i uważać na komary, które nie przenoszą malarii, ale mogą być groźne dla osób skłonnych do uczuleń. Udając się w góry trzeba uważać na węże. Na terytorium wyspy występują dwa gatunki jadowitych węży. W razie ukąszenia należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, w każdej aptece można kupić surowicę.
 • ▲ do góry
 • Zakupy, sprawy urzędowe
 • Większość cypryjskich sklepów czynna jest w dni powszednie w godzinach przedpołudniowych od około 8.30 – 13.00 oraz popołudniowych od ok. 16.00 do ok. 19.00. W środowe i sobotnie popołudnia oraz w niedziele i święta sklepy, banki, instytucje urzędowe są nieczynne.
 • ▲ do góry
 • Cypr: Informacje praktyczne • Przed wyjazdem
 • Źródła informacji o kraju
 • Osoby wyjeżdżające na Cypr znajdą potrzebne informacje dotyczące wyjazdu i pobytu na wyspie w Ambasadzie Cypryjskiej w Polsce, która znajduje się w Warszawie przy ulicy Pilickiej 4, Dodatkowe informacje odnośnie wiz, paszportów, cła dostępne są również na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, www.msz.gov.pl, w dziale informacje konsularne. W Polsce są również dwa Konsulaty Republiki Cypryjskiej. Pierwszy z nich mieści się w Gdyni, al. 1. Armii Wojska Polskiego 35, a drugi znajduje się w Szczecinie przy ulicy Śląskiej 7.
 • ▲ do góry
 • Formalności wizowo-paszportowe
 • Polscy turyści jako obywatele Unii Europejskiej mogą przekraczać granicę Republiki Cypru do 90 dni na podstawie dowodu osobistego bądź paszportu. Przed wyjazdem należy upewnić się czy paszport jest ważny minimum 6 miesięcy, i czy dokument jest w dostatecznie dobrym stanie technicznym i czy zdjęci pozwala stwierdzić tożsamości turysty. Granice Republiki Cypryjskiej można przekraczać jedynie przez przejścia graniczne na lokalnych lotniskach w Pafos i Larnace oraz morskie w Larnace, Limasol oraz Pafos. Zabrania się wjazdu i wyjazdu z Cypru przez porty morskie oraz lotnicze w części wyspy zajętej przez Turcję. Granicę łączącą Cypr z częścią wyspy zajętą przez Turcję można przekraczać jedynie od strony greckiej tylko w wyznaczonych punktach kontrolnych tj.: Ledra Palace w Nikozji, Agios Dometios w Nikozji oraz Strovilia i Pergamos.
 • ▲ do góry
 • Przepisy celne
 • Przepisy celne na Cyprze zgodne są z normami unijnymi. Na wyspę można wwieźć i wywieźć walutę cypryjską oraz inną bez jakichkolwiek ograniczeń. Należy jedynie zadeklarować na przejściu granicznym, że wywozi się lub wwozi daną walutę. W momencie, kiedy kwota wynosi 12 600 Euro do zadeklarowania jej, potrzebny jest jedynie wyciąg z banku. Natomiast, kiedy kwota przekroczy tą sumę, konieczne jest wtedy specjalne pozwolenie, które należy dostać w banku. Na terytorium Republiki Cypryjskiej nie można wwozić produktów mlecznych i mięsa. Poza tymi restrykcjami celnymi, nie ma żadnych innych, które odbiegałyby od powszechnie akceptowanych norm. Trzeba jednak uważać na produkty kupione w północnej części wyspy, gdyż mogą być skonfiskowane. Wartość towarów zakupionych na północy nie może przekraczać 135 Euro oraz nie mogą być to produkty wyprodukowane przez firmy tureckie. Maksymalnie turyści mogą mieć ze sobą 1 litr alkoholu oraz 2 paczki papierosów (40 szt.)
 • ▲ do góry
 • Pieniądze
 • Jednostką monetarną Republiki Cypru od 1 stycznia 2008 roku jest Euro. Wcześniej w obiegu znajdował się Funt Cypryjski - CY£. Przy wymianie zastosowano kurs 1€ = 0,585274 CY£. Występuje siedem nominałów banknotów euro: 5,10,20,100,200 oraz 500. Każdy z nich jest inny, różni się kolorem oraz wielkościom. Istnieje również osiem monet euro: 1.2.5.10.20 i 50 centów, które po jednej stronie posiadają wzór dla każdego kraju Unii Europejskiej wspólny, natomiast po drugiej stronie nominału są wzory odzwierciedlające tożsamość narodową. W krajach strefy euro można używać wszystkich monet, niezależnie od tego, w którym kraju zostały wydane.
 • ▲ do góry
 • Ubezpieczenie
 • Ubezpieczenie indywidualne nie jest obowiązkowe, jednakże wskazane jest wykupienie poza Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego, pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów liczenia.
 • ▲ do góry
 • Zabezpieczenia medyczne
 • Polacy przebywający na terenie Republiki Cypryjskiej mają prawo do bezpłatnej opieki jedynie w nagłych przypadkach. Generalnie leczenie jest odpłatne i kosztowne. Opłata za pobyt w szpitalu państwowym wynosi od ok. 72 Euro dziennie, z kolei wizyta w prywatnej klinice wynosi ok. 86 Euro plus koszty leczenia i konsultacja lekarska, która minimalnie sięga 17 Euro. Należy jednakże pamiętać, żeby zawsze mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do korzystania z podstawowych usług medycznych. Po przedstawieniu EKUZ można skorzystać ze świadczeń lekarzy pracujących w państwowych szpitalach lub ośrodkach zdrowia. Leczenie specjalistyczne i szpitalne wymaga skierowania. W nagłych przypadkach można zgłaszać się bezpośrednio do szpitali.


 • ▲ do góry
 • Przejazd
 • Podróż samolotem
 • W Greckiej części wyspy są dwa porty lotnicze – w Larnace i Pafos. Lotnisko w Larnace leży 6 km za miastem, natomiast drugie lotnisko znajduje się w odległości 13 km od miasta. Bezpośrednie loty z Warszawy do Larnaki oferują polskie linie lotnicze LOT. Podróż trwa około 3,5 godziny, natomiast koszt biletu wynosi od ok. 1000zł w zależności od sezonu. Na Cypr zwłaszcza w sezonie letnim można dostać się lotem czarterowym, gdyż wiele biur podróży czarteruje samoloty na wyspę, Możliwa jest także podróż z przesiadką innymi tanimi liniami lotniczymi z Niemiec czy Czech.
 • ▲ do góry
 • Podróż statkiem
 • Podróżowanie statkiem jest tutaj mało popularne. Statki pasażerskie kursują między portami w Limassol i Larnace, a portami w miastach greckich. Najwygodniej można dotrzeć na wyspę z Grecji z portu Pireus. Na Cypr można także dostać się promem, wypływającym z tureckich miast Tasucu i Mersin, a dopływającym do Famagusty i Kyrenii.

 • ▲ do góry
 • Na miejscu
 • Noclegi
 • Na Cyprze jest wiele możliwości zakwaterowania. Standard miejsc noclegowych obejmuje wszystkie kategorie te, od pięciogwiazdkowych hoteli po tanie gospody, schroniska młodzieżowe. Jakość hoteli jest kontrolowana przez Cypryjską Organizację Turystyczną, która wydaje licencje i publikuje broszury zawierające spis wszystkich hoteli. Również w miejscowościach turystycznych można zatrzymać się w apartamentach, posiadających aneks kuchenny, toaletę, łazienkę, wyposażony w klimatyzację, balkon lub taras. Niemniej jednak jest to mniej popularna forma zakwaterowania niż hotel. Wyłącznie na terenach górskich, małych miejscowościach, wioskach turyści mogą zatrzymać się w specjalnych wiejskich domach, które z zewnątrz posiadają swój dawny wygląd, a natomiast wnętrze zostało unowocześnione, zainstalowano w nim wszystkie niezbędne urządzenia kuchenne, prysznice bądź wanny oraz toalety. Czasami do budynków przylega ogród z patio lub werandą. Domy na wsi mają za zadania przyciągać turystów, którzy zamiast zaludnionych miejskich plaż preferują spokojne, wiejskie okolice.
 • ▲ do góry
 • Hotele
 • Na terenie Republiki Cypryjskiej znajduje się wiele luksusowych hoteli wyposażonych w wspaniałe restauracje, kawiarenki, baseny, bary na plaży, sklepy, oraz czasem nawet butiki. Jednak należy pamiętać, że za ten luksus trzeba sporo dopłacić. Standardowe hotele, trzygwiazdkowe, również zapewniają turystom komfort oraz wygodę, jednakże nie posiadają już własnych kantorów, butików, czy sklepów, które występują nieopodal w miasteczkach turystycznych. Ponadto na wyspie, zwłaszcza na terenach górskich są staro wybudowane hotele o stosunkowo niższym standardzie. Różnią się one od nowych, gdyż są mniejsze, posiadają tradycyjny wystrój wnętrz, a ich standard często jest mało niesatysfakcjonujący.
 • ▲ do góry
 • Kempingi i schroniska turystyczne
 • Na Cyprze jest kilka pól kempingowych, w południowej części wyspy znajduje się siedem kempingów, z doprowadzonym prądem, toaletami, prysznicami, pralniami oraz sklepami spożywczymi, restauracjami i kawiarniami. Tylko w wyznaczonych miejscach można rozbijać namioty. Schroniska znajdują się w większych miastach takich jak: Nikozja, Limassol, Larnaka i Pafos. Wszystkie oferują podobny standard, można również znaleźć schroniska młodzieżowe nieopodal góry Olimpu i w lesie koło Pafos.
 • ▲ do góry
 • Transport publiczny
 • Cypr nie jest dużą wyspą, dlatego w każde miejsce można dostać się w łatwy sposób. Odległości są stosunkowo krótkie, a najdłuższa trasa z Polis do Paralimni wynosi około 220 km. Nie ma tutaj linii kolejowych, ani połączeń lotniczych pomiędzy południową a północną częścią wyspy, dlatego też transport publiczny ogranicza się do autobusu oraz taksówek.
  Autobusy jeżdżą głównie na trasach miedzy miastami oraz wioskami. W miastach przystanki są przy głównych ulicach, czasem są słabo oznaczone. Żeby kierowca zatrzymał się na przystanku, należy machnąć ręką jak na taksówkę, a potem, kiedy chcecie się wysiąść trzeba nacisnąć dzwonek. Bilet na autobus miejski kosztuje około 1,5 Euro, bilety kupuje się w autobusie u kierowcy. W okresie letnim, w niektórych obszarach turystycznych kursowanie autobusów często przedłużone jest do późnych godzin wieczornych.
  Minibusy, czyli wieloosobowe busy są najpopularniejszym i pewnym środkiem transportu na wyspie. Może nimi podróżować nawet 15 osób. Minibusy kursują pomiędzy takimi miastami jak: Nikozja, Larnace, Limassol, Pafos czy Polis, jednakże często kierowcy na zamówienie pasażera zbaczają z wyznaczonych tras i dojeżdżają do różnych wsi. Minibysy nie jeżdżą na lotnisko i nie kursują w niedzielę i święta. Ceny za przejazd są stałe i niskie, minibusa można zamówić telefoniczne w hotelu lub bezpośrednio w biurze. Busy kursują w dni robocze mniej więcej, co 30 minut, a w godzinach szczytu nawet, co 15 minut.
  Taksówki - jeden z najdroższych transportów na Cyprze. Taksówki dowożą pasażerów w dowolne miejsce, również na lotnisko, jednakże należy poprosić kierowcę o włączenie taksometru, gdyż często taksówkarze ich nie włączają i podają wygórowane ceny.
 • ▲ do góry
 • Wyżywienie
 • W każdej miejscowości na Cyprze, zwłaszcza w tych, które często odwiedzają turyści, jest wiele restauracji, tawern oraz barów, które oferują dania regionalne jak i międzynarodowe. W zależności od upodobań można wybrać tawernę, gdzie jedzenie jest zwykle dość skromne, lub wykwintną restaurację z dużym wyborem smacznych dań, w których obsługa przeważnie jest uprzejma i szybka. Ceny we wszystkich restauracjach są podobne gdyż cypryjskie prawo nakazuje właścicielom kawiarń i restauracji na początku sezonu przedstawić w urzędzie proponowany cennik, który musi zostać zaakceptowany, jednakże zazwyczaj ceny są i tak przez urząd jeszcze obniżane. W większości restauracji przeważają potrawy greckie, zamawiając danie z karty zapłaci się za nie od około 15 Euro. Jedynie ceny potraw z ryb i homarów są znacznie wyższe, również ceny alkoholu są wysokie, w restauracji za butelkę wina zapłaci się nawet 17 Euro, natomiast ta sama butelka wina w sklepie kosztuje około 5 Euro.
  W północnej, tureckiej części Cypru jedzenie jest zazwyczaj tańsze niż na południu, również na północy tylko nie liczne lokale doliczają sobie do 10-procentowy napiwek do sumy posiłków. W południowej części państwa w cenę posiłków zawsze wlicza się 10% opłaty za obsługę.

 • ▲ do góry

Cypr wycieczki: oferty wczasów Region Kyrenia i Lefkosia

Zdjęcia - Cypr

Cypr zdjęcie 1Cypr zdjęcie 2Cypr zdjęcie 3
Cypr zdjęcie 4Cypr zdjęcie 5Cypr zdjęcie 6
Cypr zdjęcie 7Cypr zdjęcie 8Cypr zdjęcie 9
Cypr zdjęcie 10
Cypr - więcej zdjęć

Hotele Zamek Św. Hilariona

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Tropikalne wakacje na plaży
Tropikalne wakacje na plaży
Skorzystaj z usług portalu turystycznego TravelOne.pl i zarezerwuj wakacje w jednym z egzotycznych zakątków świata. Dzika przyroda, safari, plaże i turkusowe morze czekają na Ciebie na wakacjach w Kenii. Wycieczki Tajlandia łączą w sobie poznawanie odmiennej kultury, świątyń i niezwykłych zabytków z wypoczynkiem na plażach Phuket czy Pattaya. Wakacje Malediwy to rajskie plaże skąpane w lazurze oceanu i bungalowy zawieszone nad krystalicznie czystą wodą. Tropikalne plaże, kubańskie rytmy znajdziesz na wczasy Karaiby. Wycieczki Emiraty Arabskie oferują przepych i nowoczesność połączone z kulturą i tradycją orientu.
 
Majorka Last Minute - wakacje pełne słońca i dobrej zabawy >>
Hotel Sofitel Agadir Royal Beach***** - luksusowe wakacje w Maroko >>
Rajskie wakacje na Bali - sprawdź ofertę hoteli >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne